ZMARSZCZKI
Zmarszczki, czyli linijne zagłębienia w skórze, mogą powstać nie tylko jako skutek starzenia się organizmu, ale także jako wynik nieodpowiedniego trybu życia, zaburzeń hormonalnych czy nadmiernej mimiki twarzy. Są efektem zmniejszenia gęstości skóry. Pierwsze z nich pojawiają się już w okolicach 25 roku życia. Najczęściej są to zmarszczki mimiczne, które wynikają z pracy określonych mięśni. Należą do nich przede wszystkim zmarszczki na czole oraz w okolicy oczu. Dobrym rozwiązaniem na zmarszczki mimiczne będzie zastosowanie toksyny botulinowej. Zmarszczki statyczne i bruzdy zaczynają być widoczne po 30 roku życia i nasilają się w czasie. Są one efektem rozerwania delikatnej struktury włókien kolagenu i elastyny oraz wysuszenia naskórka. Najbardziej typową bruzdą jest bruzda nosowo-wargowa, którą spłycić można stosując m.in. nici liftingujące oraz autologiczne czyli zabieg needle shaping. Zmarszczki posłoneczne wynikające z nadmiernej ekspozycji na słońce można poddać zabiegowi z wykorzystaniem nieablacyjnego lasera tulowego czy fototerapii BBL. Utrwalone zmarszczki i bruzdy można wypełnić kwasem hialuronowym. Pomocne będą również peelingi chemiczne, mikronakłuwanie i mezoterapia igłowa, stymulatory tkankowe, laseroterapia oraz multifala, które wpływają na kondycję skóry.
WIOTKOŚĆ
Po 25 roku życia włókna kolagenowe i elastyna stanowiące naturalne rusztowanie skóry są produkowane w coraz mniejszej ilości. Wynikiem zmniejszonego napięcia skóry i osłabienia jej struktur jest wiotkość. Zastosowanie będą tu miały zatem zabiegi, które wpływają na produkcję białek podporowych skóry, a więc mezoterapia igłowa, stymulatory tkankowe, multifala, nieinwazyjny lifting nićmi autologicznymi, mikronakłuwanie, foto i laseroterapia. Zadowalające efekty przyniesie również zastosowanie nici liftingujących, które w mechaniczny sposób uniosą i napną tkanki.
SUCHOŚĆ
Przyczyny suchej skóry są bardzo zróżnicowane. W każdym jednak przypadku, skutkiem jest zaburzona praca warstwy rogowej naskórka, której funkcja wiązania i zatrzymywania wody nie działa prawidłowo. Problem stanowić mogą także gruczoły łojowe produkujące niedostateczną ilość sebum zabezpieczającego skórę przed nadmierną utratą wody oraz narastające w czasie zmniejszone wydzielanie kwasu hialuronowego kluczowego dla nawilżenia skóry. Zabiegi, które sprawdzą się w przypadku suchej skóry to: mezoterapia igłowa, Hydrafacial, zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiednia pielęgnacja domowa.